وبلاگ

درآمد یک تریدر یا معامله گر روزانه چقدر است؟

2درامد-روزانه-تریدر

یک تریدر در روز چه میزان درآمد دارد؟

این پرسش که درآمد یک تریدر روزانه چقدر است به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. بدون شک اولین پرسشی که برای هر فرد، که قصد ورود به شغلی را دارد این است که درآمد آن شغل چقدر می‌باشد و آن فرد با ارزیابی چالش‌های کار و علاقه‌مندی خود به آن کار تصمیم به ورود به آن شغل را می‌گیرد. در خصوص معامله‌گری در بازارهای مالی نیز این قاعده صدق می‌کند.

به‌ طور کلی برای پاسخ به این پرسش در ابتدا بهتر است معامله‌گرها را به دو دسته زیر تقسیم کنیم:

  1. معامله‌گرانی که در مراکز مالی دنیا به عنوان کارمند استخدام می‌شوند.
  2. معامله‌گرانی که به صورت مستقل و با سرمایه شخصی معامله انجام می‌دهند.

معمولا معامله‌گرانی که به استخدام مراکز مالی در می‌آیند ثبات درآمدی بیشتری نسبت به معامله‌گران مستقل دارند اما معامله‌گران مستقل پتانسیل کسب سودهای بسیار بالا از بازار دارند که به عوامل متعددی بستگی دارد.

طبق گزارش وبسایت Glassdoor، میانگین درآمد معامله‌گران دنیا حدود 90,000 دلار در سال می‌باشد. البته برخی از معامله‌گران ارقام بالاتر از این مقدار و حتی ارقام 6 رقمی را نیز ممکن است تجربه کنند و برخی دیگر نه تنها درآمدی به دست نمی‌آورند، بلکه با ضرر هم از این بازار خارج می‌شوند.

عوامل موثر بر درآمد یک معامله‌گر

در دنیای معامله‌گری به هیچ وجه نمی‌توان تخمین دقیقی از درآمد روزانه یا ماهانه یک معامله‌گر از بازار داشت، چون درآمد وی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به مهم‌ترین این عوامل خواهیم پرداخت:

درامد-روزانه یک معامله گر

تاثیر ریسک بازار مالی بر درآمد یک تریدر

همانطورکه در جریان هستید، در دنیای مالی، بازارهای سرمایه‌گذاری متعددی مانند فارکس، بازار سهام، بازار ارزهای دیجیتال و … وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها، نقاط فرصت‌ها و تهدیدهای منحصر به فرد خود را دارند و شما بر اساس شخصیت و پروفایل ریسک خود می‌توانید در یکی از این بازارها فعالیت کنید و متناسب با ریسک انتخابی، بازه احتمالی درآمد شما از معامله‌گری در آن بازار مختلف می‌باشد. انجام معاملات پر سود و کم ریسک، مستلزم شناخت خوب بازار و ارزیابی روند قیمت است که در مقاله پرایس اکشن به سبک عرضه و تقاضا رابطه بین عرضه و تقاضا، و مواردی که باعث افزایش یا کاهش قیمت می‌شوند را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

تاثیر میزان سرمایه بر درآمد یک تریدر

معامله‌گر با سرمایه خود وارد معامله می‌شود و در تلاش است با آن معاملات سوددهی انجام دهد تا از سرمایه (پول) خود درآمد کسب کند، پس میزان سرمایه اولیه یک معامله‌گر تاثیر مستقیمی بر درآمد آن دارد. به عنوان مثال یک معامله‌گر با 1000 دلار سرمایه اولیه شروع به معامله می‌کند و در انتهای ماه موفق میشود 10 درصد حسابش را رشد دهد. یعنی میزان سود این معامله‌گر 100 دلار شده است. حال فرض کنید معامله‌گر دیگری با 10 هزار دلار سرمایه شروع به معامله می‌کند و مانند معامله‌گر قبلی در انتهای ماه موفق می‌شود 10 درصد حسابش را رشد دهد، اما میزان سود این معامله‌گر به خاطر سرمایه ده برابری آن 1000 دلار در یک ماه شده است. به عبارت دیگر سود هر دو معامله‌گر به میزان 10 درصد بوده اما یکی 100 دلار کسب سود کرده ولی دیگری 1000 دلار، پس خیلی ساده به رابطه میزان سرمایه با سود پی بردیم.

برای آشنایی با انواع سبک‌های پرایس اکشن می‌توانید مقالات آموزشی سعید حبیبی را مطالعه فرمایید.

تاثیر میزان مهارت بر درآمد تریدر

یکی دیگر از اصلی‌ترین مواردی که تاثیر بسیار مستقیمی بر درآمد یک معامله‌گر دارد، میزان تخصص و مهارت تریدر می‌باشد، همان‌طورکه می‌‎دانیم معامله‌گری یک حرفه بسیار تخصصی است که اگر شخصی تصمیم دارد در این حرفه به درآمدهای بالایی برسد باید به همان میزان، سطح تخصص خود را افزایش دهد، در این میان تنها افرادی پیروز می‌شوند که تخصص بسیار بالایی داشته باشند چون در این حرفه افراد بسیار خبره رقیبان شما خواهند بود.

شما در صورت متخصص نبودن در بسیاری از حرفه‌ها شاید فقط زمان خود را از دست داده باشید ولی در حرفه معامله‌گری در صورت نداشتن مهارت کافی شما هم زمان خود را از دست می‌دهید و هم سرمایه خود را. پس در معامله‌گری هر چه مهارت بیشتر یعنی درآمد ماهیانه و روزانه بیشتر.

میزان-مهارت-بر-درآمد

تاثیر استراتژی بر درآمد یک تریدر

در دنیای معامله‌گری معمولا هر معامله‌گر استراتژی معامله‌گری خاص خودش را دارد و با دیدن شرایط خاص خود و با میزان سرمایه و نسبت سود به زیان (ریسک به ریوارد) مشخص وارد معامله می‌شود. طبیعتا هرچه معامله‌گر، استراتژی پر ریسک‌تری داشته باشد در نتیجه احتمال کسب درآمد بیشتری دارد.

تریدر-سر-در-گم

به عنوان مثال یک معامله‌گر در یک ماه 4 معامله انجام می‌دهد و در هر معامله 10 درصد سود و 3 درصد حد ضرر در نظر می‌گیرد. در نهایت انتهای ماه از 4 معامله، 3 معامله به سود می‌نشیند یعنی حساب خود را 27 درصد رشد داده است اما در مقابل یک معامله‌گر دیگر در یک ماه 20 معامله انجام می‌دهد که در هر معامله 1 درصد حد سود و 0.3 درصد حد ضرر در نظر می‌گیرد، در نهایت انتهای ماه از 20 معامله، 18 معامله به سود می‌نشیند یعنی با احتساب 2 ضرر توانست 17.4 درصد سود کسب کند.

سود-بیشتر-در-معامله

با مثال فوق کاملا مشخص شد که میزان درآمد یک معامله‌گر به نوع استراتژی معاملاتی آن شخص وابسته است.

تاثیر بررسی روزانه معاملات بر درآمد یک تریدر

معامله‌گری مانند زندگی روزانه می‌باشد. همان‌طور که همه ما روزانه محاسبه می‌کنیم چقدر درآمد داشتیم و چقدر آن را خرج کردیم، یک معامله‌گر موفق هم باید تمامی معاملات یک روز خود را مورد بررسی قرار دهد که چند معامله موفق و یا چند معامله ناموفق داشته و بررسی کند به چه دلیل و چه میزان سود و یا زیان کرده است. اگر این موارد توسط یک معامله‌گر رعایت نشود، باعث ایجاد سردرگمی و در نهایت برآیند نامطلوب در نتیجه می‌شود.

تاثیر بررسی روزانه معاملات بر درآمد یک تریدر

تاثیر زمان بر درآمد یک تریدر

کسب مهارت معامله‌گری، امری بسیار طولانی و دشوار می‌باشد که حتی در صورت دارا بودن بهره هوشی بالا عموما در گذر زمان قابل اکتساب است. پس به صورت کلی هرچه زمان می‌گذرد و سابقه و مهارت یک معامله‌گر بیشتر می‌شود، احتمال کسب درآمد آن افزایش می‌یابد. در دوره پرایس اکشن تریدر هوشمند به صورت کامل مراحل انجام معاملات و راه‌های تبدیل شدن به یک تریدر موفق را آموزش داده‌ایم.

کلام آخر

دنیای پر ریسک و جذاب معامله‌گری معمولا طرفداران خاص خودش را دارد و معمولا افرادی جذب این حرفه می‌شوند که روحیه‌ی تحلیل‌گری و جنگجویی بالایی دارند. جنگجویی به این خاطر است که معامله‌گری یعنی دنیای مبارزه با معامله‌گرهای دیگر، یعنی دنیای مبارزه با پول برای کسب پول بیشتر و به طور کلی دنیای معامله‌گری یعنی دنیای پر ریسک و در عین حال پر سود.

در این مقاله با هم متوجه شدیم که نمی‌توان میزان درآمد مشخص و دقیقی را برای حرفه معامله‌گری در نظر گرفت ولی می‌توان به این نتیجه رسید که در شغل و یا حرفه معامله‌گری هر چقدر میزان مهارت را افزایش دهیم میزان درآمدمان نیز افزایش پیدا می‌کند و هیچ موضوع خارجی نمی‌تواند جلوی افزایش درآمدمان را بگیرد.

به عنوان نکته پایانی لازم است بگوییم بقا در بازارهای مالی یکی از شروط اصلی فعالیت و کسب درآمد مستمر و بلند مدت در این بازار است. گاهی اوقات معامله‌گران به صورت هیجانی و مقطعی در برحه زمان کوتاهی کسب درآمدهای بسیار بالایی انجام می‌دهند اما در ادامه نه تنها همه درآمد به دست آمده را از دست خواهند داد، بلکه کل سرمایه اولیه خود را از دست می‌دهند. بنابراین در عین حال که باید به کسب درآمد بیشتر در بازار مالی فکر کنیم، باید مهارتهای مرتبط با مدیریت سرمایه را به خوبی یاد بگیریم تا بتوانیم در بلند مدت به کسب سود پایدار از این بازار دست یابیم.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید