وبلاگ

بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایای بلاک چین

اگر بخواهیم به زبان ساده بلاک چین را تعریف کنیم باید بگوییم که بلاک چین نوعی از سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوتی که این سیستم با دیگر سیستم‌ها دارد در این است که اطلاعات ذخیره شده در این سیستم میان اعضای تمام اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها امکان هک، دستکاری اطلاعات و حذف آن‌ها نیز از بین می‌رود. بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت‌کوین به جود آمد، در واقع بیت کوین از این سیستم برای ذخیره اطلاعات خود نیز بهره می‌برد.

برای فهم بهتر این موضوع می‌توان این مثال را عنوان کرد:

فرض کنید در میان یک جمع 40 نفره هستید و یک برگه را روی میز قرار می‌دهید که حاوی اطلاعات یک حساب بانکی است و تمام افراد از آن برگه با موبایل خود عکس می‌گیرند. حال اگر من آن اطلاعات را بخواهم از بین ببرم یا تغییری در آن ایجاد کنم عملا این کار ممکن نیست، به این دلیل که تمام اعضا از آن برگه عکس گرفته‌اند و امکان از بین بردن یا ایجاد تغییر در آن امکان‌پذیر نیست.

بلاک چین چیست

ساختار ذخیره سازی داده ها در بلاک چین

یک بلاک چین اطلاعات را درون بلوک‌ها ذخیره می‌کند. هر بلوک دارای فضای ذخیره سازی خاصی هست که بلوک‌ها مجموعه ای از اطلاعات را درون خود ذخیره می‌کنند و زمانی که حجم آنها پر شوند به بلوک قبلی پر شده زنجیر می‌شود و به مجموعه ای از این بلوک‌ها بلاک چین یا زنجیر بلوک‌ها گفته می‌شود.

نحوه عملکرد پایگاه داده به این صورت است که داده‌های خود را به جداول تبدیل می‌کند، این در حالی است که یک بلاک چین داده‌های خود را به صورت بلوک که به یکدیگر زنجیر (متصل) شده‌اند ذخیره می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که تمام بلاک چین‌ها، پایگاه داده هستند اما پایگاه‌های داده بلاک چین به حساب نمی‌آیند.

در چه مواردی بلاک چین مورد استفاده می‌شود؟

1- واحد پول

بلاک چین با گسترش عملیات خود در شبکه ای از کامپیوترها به رمزارزهایی از قبیل بیت کوین و دیگر ارزها اجازه می‌دهد که بدون احتیاج به مرجع مرکزی فعالیت کنند. همین امر سبب می‌شود که در درجه اول هزینه‌هایی که بابت پردازش  معامله می‌شوند حذف شود و در درجه دوم که اهمیت زیادی نیز دارد باعث کاهش ریسک می‌شود.

کاربردهای بلاک چین

2- موارد پزشکی

مراکزی که خدمات درمانی ارائه می‌دهند با استفاده از بلاک چین‌ها اطلاعات بیماران خود را ذخیره کنند.

زمانی‌که اطلاعات یک بیمار در پرونده پزشکی‌اش در بلاک چین ذخیره شود، این اطمینان را به بیمار می‌دهد که امکان دستکاری و یا گم شدن پرونده تقریبا به صفر می‌رسد، حتی برای امنیت بیشتر می‌توان آن‌را توسط کلید خصوصی رمز گذاری کرد که فقط اشخاص خاصی که کلید خصوصی را دارند قادر باشند به آن دسترسی داشته باشند.

3- رای گیری

در رای گیری‌های مدرن نیز می‌توان از بلاک چین‌ها استفاده کرد. با استفاده از بلاک چین‌ها امکان تقلب یا افزایش و کاهش تعداد آرا در رای گیری وجود ندارد. همچنین بلاک چین‌ها به دلیل شفافیتی که در عملکرد خود دارند تعداد افرادی را که برای انجام روند رای گیری و اعلام نتایج آرا نیاز داریم را کاهش می‌دهد.

4- احراز هویت

اگر برای احراز هویت از بلاک چین اسفاده کنیم نیز بسیاری از هزینه‌هایی که صرف زیرساخت این فرآیند می‌شود کاهش پیدا می‌کند و همین امر سبب صرفه جویی در هزینه‌ها و صرف آن‌ها در دیگر موارد مهم‌تر می‌شود.

معایب بلاک چین

انواع بلاک چین

بلاک چین عمومی

شبکه بلاک چین عمومی به بلاک چینی گفته می‌شود که دسترسی به آن برای عموم آزاد است و همه می‌توانند عضوی از آن شوند. مثل شبکه بلاک چین بیت کوین، اتریوم و … .

بلاک چین خصوصی

در این نوع بلاک چین برخی از سرویس دهنده‌ها به سایر اعضا اعتبار می‌بخشند و مابقی گره‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند و سپس ثبت‌نام شوند. مثل شرکت‌هایی که کارمزد کارکنان خود را از طریق سیستم بلاک چین‌ها پرداخت می‌کند و همانطور که مشخص هست این‌گونه بلاک‌چین‌ها نباید عمومی باشند و در دسترس عموم قرار گیرند.

👈برای آشنایی با پرایس اکشن ال بروکس (Al Brooks) این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.👉

مکانیسم اجماع در بلاک چین یعنی چیست؟

در بلاک چین‌ها همه اطلاعات بر روی یک دفتر کل واحد توزیع شده ذخیره می‌شوند. به همین منظور برای صحت اطلاعا ذخیره شدهخ در بلاک‌ها تمام اعضا باید به توافق و اجماع برسند.

این توافق جمعی اشکال مختلفی دارد که هر کدام شرایط خاص خودش را می‌طلبد. نوعی از این توافق که اجماع ناکاموتو نام دارد توسط خالق ناشناس شبکه بیت کوین به وجود آمد که یکی از انواع اجما‌ع‌های به کار برده شده در بلاک چین‌هاست. این اجماع نیازمند تایید اکثریت تعداد اعضا یعنی 51٪ آنها می‌باشد.

بیت کوین

برای آموزش از صفر تا صد پرایس اکشن ما دوره پرایس اکشن تریدر هوشمند را پیشنهاد می‌کنیم.

مزایای بلاک‌چین

از مزایای شبکه بلاک چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دقت زنجیره
  • کاهش هزینه‌ها
  • انجام معاملات با بازدهی زیاد
  • عدم تمرکز
  • معاملات خصوصی

معایب بلاکچین

  • اصلاح داده‌ها به سختی امکان‌پذیر است
  • کلید خصوصی، اگر زمانی کاربر کلید خصوصی خود را گم کند دسترسی او به اطلاعات به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست
  • صرف انرژی زیاد

سخن آخر

در بسیاری از نقاط جهان، افراد زیادی هستند که با بلاکچین آشنا نیستند و آن‌را نمی‌شناسند و باید تدبیری برای آموزش به اینگونه افراد اندیشید.

بلاک چین ها با توجه به مزایای بی‌شماری که دارند، خالی از عیب نیستند. یکی از بزرگ‌ترین عیوب بلاک چین‌ها به رسمیت شناخته نشدن آن‌هاست. با توجه به اینکه مهم‌ترین کاربرد این فناوری در ارزهای دیجیتال است و تا کنون هیچ یک از ارزهای دیجیتال را هیچ کشوری به رسمیت نشناخته حتی بیت کوین که به عنوان مهم‌ترین نوع ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید